úterý 9. února 2016

Poloviční narozeniny

Vašíkovi bylo v neděli půl roku! Neuvěřitelné, jak to letí. Už to není žádné malé miminko, ale je to kus chlapa. Dneska jsme byli u doktorky na půlroční prohlídce a Vašík váží 8205 g a měří 72 cm. Už se celkem pronese. No, moje záda o tom ví svoje. S tím musím urychleně něco dělat, jinak ho za chvíli neunesu. Mimochodem, za týden jdu poprvé (poprvé v životě) do fitka, tak snad to pomůže.

Tady bylo Vašíkovi 5 měsíců a pár dní...

Jinak se máme báječně. Kromě toho, že já nic nestíhám, je všechno fajn. Nedostatek mého času je vidět i na tomhle blogu, který zanedbávám, což mě moc mrzí. Například pětiměsíční článek jsem vůbec nestihla. Když byl Vašík malinký, tak se to ještě dalo, ale teď vyžaduje neustále mojí pozornost a když se zabaví sám, je to max. 20 - 30 minut a během toho mu třeba připravuju oběd nebo něco rychle poklidím a to je tak všechno, co stihnu. A případně ten čas využívám k tomu, abych se umyla či najedla. Doma bohužel moc nespí, takže pořád chodím 2x denně na procházku, protože kočárek zatím funguje. I když už tam nespí celou procházku, tak většinu času pořád ano. Už ale tak 2 měsíce jezdíme se staženou střechou a on pozoruje svět kolem sebe. Když prší (nebo když sněžilo) a musí mít boudu nahoře, nedej bože pláštěnku, je z toho vyloženě nešťastný. Ale za zvuku deště do pláštěnky se mu zase dobře spí. Co na tom, že máma je durch, hlavně, že dítě hezky spinká :-). Mimochodem, do korbičky už se skoro nevejde. Asi bude brzo čas na sporťák, pokud si tedy sám nesedne, to by pak ještě v korbičce mohl nějaký čas strávit. Včera se ale stal zázrak a Venouš doma spal 2 hodiny. Usnul v naší posteli na buclatém polštáři, kde jsme si předtím spolu hráli. Hezky se do něj zabořil a asi mu tam bylo příjemně. Tak jsem ho přikryla ještě mojí peřinou a říkala si, že na tu čtvrt hodinku, kterou tomu dá, ten polštář snad nevadí. A pak jsem pořád čekala, kdy se vzbudí. Chodila jsem ho kontrolovat, protože nebyl na monitoru dechu jako v postýlce. Časem už jsem si i říkala, jestli mu něco není, že spí tak dlouho. Asi se mu tam prostě jen dobře spalo, protože když se vzbudil, dal se do řádění a házel úsměvy na všechny strany, k tomu pořádně prděl na pusu a pištěl. No, zlatíčko :-).Nejlepší je, když se ráno vzbudí a začne brebentit, případně teda i teď piští a prdí na tu pusu. Když se na něj podívám, tak se na mě z postýlky směje. To je pak to ráno hned krásnější. Nehledě na to, že jsem naspala třeba jen 3 hodiny, protože zrovna neměl nejlepší noc a pořád se budil. Tohle mi dobíjí baterky :-).

Vašík je spokojené a šťastné miminko. Je strašně vysmátý. Většinu času tedy. Samozřejmě má své chvilky, kdy je mrzutý, pláče nebo bručí, chce se chovat a nedá se nikam položit. Ale takových okamžiků je opravdu málo, např. když se mu prořezával zub. Ano, už má 1 zoubek, jedničku vlevo dole. A další se zřejmě klubou. 
Také je velmi společenský. Na každého se směje, sahá na něj a lidi mu vůbec nevadí. Musím u toho ale vždycky být já. Neustále si mě hlídá pohledem a stává se z něj závislák na mámě. Jednu takovou scénu předvedl, když jsme šli s manželem do kina a hlídala ho babička. Byli spolu na procházce a potom asi 2 hodiny doma. Asi už mu to přišlo dlouhé a možná měl pocit, že ho máma s tátou opustili. Bezdůvodně tu pak babičce přes hodinu řval. S tímhle bych ráda něco udělala, než to bude ještě horší. To bych potom nemohla z domu. Takže ho asi budeme muset dávat hlídat častěji, aby si na to zvykl.

Takhle to dopadá, když nemá svůj den a nenechá se nikam položit...

Jezdíme a chodíme na návštěvy, Vašík se vídá s kamarády a kamarádkami podobného věku. Jsem moc ráda, že takové děti kolem sebe máme. I když třeba na druhém konci Prahy, ale je to fajn si občas udělat výlet a nabourat tak ten každodenní stereotyp. I když ty přesuny jsou fyzicky a logisticky náročnější, tak psychicky mi to dělá dobře. Jsem ráda, že se můžu s někým vidět a popovídat si. 

Už jsme vzali s manželem Vendu i do kavárny. Teda brali jsme ho tam i dřív, ale to vždycky spal v kočárku tak tvrdě, že se nevzbudil. Teď, jak už tolik nespí, tak jsme to zkusili i když byl vzhůru. Já jsem se trochu bála, ale bylo to v pohodě. Vašík tam byl naprosto šťastný a hodný. Koukal kolem sebe, smál se a prohlížel si, kde je. Myslím, že jsme si to všichni užili.Co už Vašík umí...

- Přetáčí se ze zad na břicho. Už asi měsíc se točí na jednu stranu a na druhé usilovně pracuje. Už mu moc nechybí.
- Je raději na břiše než na zádech. Už se hezky opírá o ruce do vzporu. Už jen odlepit od země ten zadek a byl by na čtyřech. Letadlo dělá dál, ale podle mě proto, že ho to prostě baví. Nicméně dál cvičíme Vojtovku.
- Na břiše péruje a za pomoci rukou couvá dozadu.
- Točí se dokola o 360 stupňů, i o víc.
- Přitahuje kolena pod sebe, špulí zadek a přepadává do strany. Dělá takovou píďalu. Je to strašně vtipné.
- Dává si tam i jednu nohu, jako by přitáhne koleno do strany. Asi už se chystá na lezení.
- Na zádech už má nohy téměř pořád ve vzduchu, chytá se za ně a párkrát už měl v puse i palce od nohou.
- Povídá, brebentí a dělá různé zvuky. Minulý týden se naučil pištět. Pištěl i několik hodin v kuse, to bylo velmi příjemné. Občas to proloží prděním na pusu, to ho hodně baví.
- Umí se už sám napít z hrnečku. Má hrneček od MAM, s takovou silikonovou hubičkou, kterou používá jako kousátko. Hrneček má tu výhodu, že sám neteče. Teče právě jen, když tu hubičku skousne, takže nevadí, když mu upadne. Pije jen vodu. Žádný čaj se mi do něj zatím nepodařilo dostat.

Takhle už umí sám pít...

- Rád a hodně jí. Je to takový malý Otesánek. Sní všechno, co mu dám. A pořád má málo. Jediné, co nechtěl, byl špenát, to bylo ale na začátku, kdybych mu ho dala teď, tak by ho podle mě také snědl. Zkusíme to určitě znova. 
- K obědu má zeleninu s masem nebo rybou, sní toho kolem 200 g a jedl by dál. V pondělí jsem mu poprvé místo brambor se zeleninou zkusila udělat těstoviny. Také mu moc chutnaly. A mně to přišlo takové hutnější a možná ho to i víc zasytilo. Vydržel 3 a půl hodiny. Jindy měl třeba za hodinu hlad, když měl zeleninu bez masa. Teď se chystám ještě zkusit rýži. A pak už to bude takové pestřejší. Kromě zeleniny a masa už jsme zavedli i vaječný žloutek a lepek. Všechno v pohodě. 
- Už dostává dopoledne i ovocné svačinky. Vždycky zkusím nejdřív kojit, občas se normálně napije, ale někdy prso prostě nechce. Ví, že už si může dát nějakou větší mňamku. Takže pak místo toho sní třeba celý (velký) banán nebo jablko. Už měl i ovocnou přesnídávku. K půlročním narozeninám dostal celé mango, které pár dní před tím ochutnal, abych zkusila, jestli se po něm třeba neosype. A to mělo z ovoce asi největší úspěch. 
- Večer má kašičku. Když jsme s ní před měsícem začali, hned poprvé spal celou noc. Pár dní mu to vydrželo, ale pak přišly ty zuby a začal se zase budit. Kojila jsem jednou, teď už zase 2x za noc. Dneska doktorka řekla, ať mu kaše dám víc, že je velký a potřebuje jí víc. Tak jsem to zkusila a jsem zvědavá, jaká bude noc.

Největší zábava při jídle je prdět na pusu a prskat jídlo všude kolem sebe.
Máma z toho má velkou radost :-)
- Umí si (konečně) sám nandat dudlíka. Hurá. Toho jsem se nemohla dočkat. V postýlce má asi 5 dudlíků. Všechny mu vždycky připravím vedle hlavičky z každé strany, aby je tam jednoduše našel, když se vzbudí. Problém nastává, když už všechny vyčerpá, zapadnou mu různě pod ruce, pod peřinu a už nemůže žádný najít. To se pak ozve a já musím jít a dudlíky mu najít. Ale je to pokrok, za který jsem vyloženě vděčná.

Andílek... hlavně co nejvíc dudlíků do zásoby :-)

- Zkoušíme ho učit na nočník. Jde mu to krásně. Vím, že je brzo a o tom, proč to dělám, napíšu samostatný článek.
- Nejraději má, když s ním někdo lumpačí. Nejčastěji já, protože jsme spolu celé dny. Zvedám ho do vzduchu nad hlavu, vyhazuju ho nahoru (jen lehce, ani ho nepustím z rukou, abyste si nemysleli, že dělám něco nebezpečného!), lítám s ním jako s letadlem (tzn. držím ho ve vzduchu břichem dolů a točím se s ním dokola) nebo ho ve stejné poloze houpu, šimrám ho všude, kde se mu to líbí a on se u toho všeho neuvěřitelně božsky nahlas řehtá. To je lék na veškerou moji únavu, kterou mám třeba z nevyspání nebo z bolesti zad. 
- Umí dělat "berany, berany, duc". Jak to řeknu, nastavuje hlavu dopředu a čeká na "duc". Také ho baví dělat "crrr" na nos.
- Učíme se "paci, paci, pacičky", ale zatím má u toho pořád zavřené pěstičky.
- Učíme se "give me five" a občas už teda placáka dá, ale nevím, jestli úmyslně nebo omylem.
- Učíme se "pápá", ale kromě pár náhodných náznaků mu to ještě nejde.
- Učíme se "jak je Vašík velký" a zvedáme ruce nad hlavu. No, hrozně se směje, když to udělám já, ale sám nedělá nic. Ale to všechno přijde, je to inteligentní chlapec a brzy to pochopí :-).

Takže to je asi všechno k tomu, jak si to užíváme. Včera jsem četla moc hezký článek od bloggerky Betty, kde popisuje, jak se na mateřské ztratila a zase našla. Donutilo mě to zamyslet se nad tím, jak to cítím já. A momentálně to vnímám tak, že já jsem se neztratila, ale byla jsem asi ztracená do té doby, než se nám Vašík narodil. Něco mi chybělo a nebyla jsem celá. Byla jsem sice sama sebou a myslím (doufám), že jsem i dál. Ale od té chvíle, co ho mám, už jsem celá. Miluju ten pocit být mámou. Právě tohle byl můj sen... mít dítě, mít rodinu. Naplňuje mě to... štěstím, spokojeností, pohodou a láskou. Být mámou se pořád učím, ale věřím, že to dělám tak, jak to nejlépe jde. Všichni mi říkají, že to štěstí ze mě sálá a sama si myslím, že to je pravda. (No, já ty moje kruhy pod očima samozřejmě vidím, ale těší mě, když ostatní je nevidí.) Asi přijde chvíle, kdy to třeba pocítím jako Betty a myslím, že je správné si na chvíli odpočinout a užít si chvilku jen s partnerem. O manželský vztah je také potřeba se starat. A o to víc potom těm prckům budeme schopny dát. Ale zatím to tak necítím, jsem šťastná, že ho mám, raduju se z každé minuty, kdy jsem s ním, z každého jeho úsměvu a neměnila bych za nic na světě.

Náš smíšek... :-)

PS: Uff, naprosto jsem se vyčerpala a koukám, co je hodin, už jsem měla dávno spát. Ale bylo potřeba to tu na blogu trochu napravit, takže jsem ráda, že jsem našla sílu to takhle všechno sepsat.

Takže dobrou noc. Vaše Bublina.

8 komentářů:

 1. Jsem ráda, žes po dlouhé době napsala, už jsem se na to těšila, a že jsi tak moc spokojená. Vašík vypadá jako hodné a spokojené miminko, asi se v něm odráží veselá maminka :-) My máme ještě 3 týdny do TP, tak jsem zvědavá. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda, už je 3 týdny? To to uteklo :-). Držím palce, ať jde všechno hladce ;-).

   Vymazat
 2. Tenhle článek ten za 5m vynahradil. Naše malá je sice o měsíc starší, ale taky už se sotva vejde do kočáru, ale do jara se to musí vydržet. Ráda bych si přečetla jaké to bylo ve fitku, já si říkala, že se do toho od ledna musim taky víc dostat, ale cvičím jen doma a zatím jen podle videí na youtube doporučená po císaři a na distázu. To spaní na polstarku zas doporučuje Kiedroňová, že se to dětem líbí a hoví si v tom. Jinak mě pobavila fotka s dudlíky. Já dávám do postýlky tři a často si nějaký v noci najde, ale pořád se budí aspoň jednou v noci. A ten bryndák z Ikei je stejně nejlepší. Ty malé stylové prd zachytí:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super, díky za tip na článek, o fitku tedy napíšu aspoň v krátkosti :-). Já se doma cvičit právě vůbec nepřinutím :-(.Dudlíky už si taky v noci najde, takže dělá pokroky :-)

   Vymazat
 3. naše malá taky moc nechce, jediný který ji chutná je fenyklový pro děti z lékarny, jestli už jste nezkoušeli

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezkoušeli. Pije vodu, tak jsem zatím spokojená :-)

   Vymazat
 4. Fotka, kde ve spánku drží ty dudlíky je naprosto dokonalá! Je to ňuňánek krásný a roztomilý!

  Gratulace k půlročním narozeninám - utíká to, co? Nedávno jsem tady ještě koukala na tvoje těhotenské fotky a teď už máš takového velkého šikovného kluka! :)

  Jinak s jídlem to mají s Olíkem podobně - ten taky sní cokoliv, co mu dám, Otesánci! A celkově mě pobavila situace s dudlíkama, jak mu je na večer připravuješ :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkujeme za gratulaci :-). Ano, utíká to neuvěřitelně rychle. Za chvíli půjdou kluci do školy :-).
   To je dobře, že jsou tak dobří jedlíci. Lepší, než kdyby nejedli ;-).
   Jojo, s dudlíkama si užíváme srandy kopec :-)

   Vymazat