pátek 30. května 2014

Máme 5 embryí

Dneska jsem volala do laboratoře v CARu, abych se dozvěděla, jak se tam daří našim "drobečkům". Byla jsem z toho docela nervózní, je to opravdu zvláštní pocit. Normálně jsme zatím vždycky čekali, jestli otěhotním nebo ne, ale tentokrát se to děje někde ve zkumavce, daleko od mého těla... 

Každopádně paní doktorka mi sdělila, že se podařilo oplodnit 5 vajíček a máme tedy 5 embryí, které se začaly dál vyvíjet. To nedozrálé vajíčko nedozrálo a jedno další nebylo geneticky v pořádku. Ale 5 je dobrý počet, je to dobrá zpráva :-)

Nicméně ještě není vyhráno, všech 5 embryí se nemusí dál vyvíjet. Nezbývá než čekat, jak si povedou. Teď už je to na nich, jak silní budou. Ale nepřestávám věřit! Věřím, že se najde minimálně jedno, které bude dostatečně silné a přežije a budou mi ho moci zavést do dělohy. Kdyby jich přežilo víc, mohli bychom si je nechat zmrazit. 

Dostala jsem ještě 3 balení Utrogestanu, což jsou údajně nějaké další hormony na podporu růstu sliznice, aby se tam embryo mohlo pěkně uchytit. 

V pondělí v 10:15 mám přijít na embryotransfer. Do té doby se víc nedozvíme a musíme jen věřit, že jsou to drobečci bojovníci a zvládnou to :-)

Punkce vajíček

Včera byl den D. Měli jsme být s manželem připraveni v 7:00 ráno u Apolináře v CARu. Pro jistotu jsme tam byli už v půl 7. Po chodbách ještě brouzdaly uklízečky a jinak nikde nikdo nebyl. Seděli jsme na lavičce v čekárně a já jsem se strašně bála...

Před sedmou už ale paní sestřička vzala manžela na odběr krve a pak nás poslala k laboratoři před odběrovou místnost. Manžela si lehce po sedmé zavolali dovnitř na odběr spermií. Mě si tam měla v 7:15 vyzvednout sestřička, která mě měla odvézt na pokoj do lůžkové části. Manžel to stihl, sestřička pro mě akorát přicházela, takže jsme si stihli ještě dát alespoň pusu a pak už mě vedla pryč. Manžel jel do práce a měl si mě vyzvednout ve 12:45.

Pokoj, kde jsem ležela
Došli jsme na pokoj, řekli mi, abych se převlékla do noční košile a županu, pak mi přišla sestřička změřit tlak a asi za 10 minut pro mě přišel nějaký zdravotní bratr, který mě odvedl na sál. Tam už čekali a chystali se 4 lidi. Pan doktor Řežábek (což je vedoucí lékař v CARu), sálová sestra, sestřička a doktorka anestezioložka a ten pán, co mě přivedl byl pátý. Položila jsem se na operační stůl a sestřička mi zavedla do žíly kanylu, odebrala mi krev a potom připravovala do stříkačky uspávadlo. Normálně jsem si se všemi povídala a najednou jsem cítila, jak mě něco jako by štípe v žíle a projíždí to celým tělem. Pořád jsem koukala do stropu a najednou nevím nic...

Kanyla v ruce
Pak si pamatuju, až jak mě budili, když mě přendavali na postel v pokoji a dál zase nevím. Ležela jsem tam asi další hodinu, kdy jsem spala tak nějak na půl, protože jsem slyšela veškerý hluk z chodby, cítila jsem, že je mi zima, ale nedokázala jsem otevřít oči. Za tu hodinu přišla sestra, vzbudila mě a dala  mi čaj. Nechala mi ho tam v termosce a nakázala, abych hodně pila. Pak jsem ještě další hodinu ležela a pospávala. Pak se mi už ale chtělo na záchod, tak jsme musela na sestřičku zazvonit, jelikož jsem měla zvednuté zábradlí na posteli a sama bych se ven asi nedostala. Sestra přišla a na záchod mě doprovodila. Když bylo všechno dobré, řekla mi, že se mám najíst a pokud mi bude dobře, mám za půl hodiny přijít na sesternu, že mi vyndají kanylu z ruky. A od té doby už jsem tam potom jenom ležela a čekala, až si pro mě přijde manžel. Četla jsem si a ani se mi nechtělo spát. Až asi za další hodinu mě začalo bolet břicho a dělalo mi trochu problém vstát a hýbat se. 

Konečně jsem se dočkala a bylo 12:45. Už to bylo hrozně dlouhé. Manžel přišel přesně, sestra mu řekla, že se můžu obléct a jít, ale ještě jsem si u nich musela vyzvednout nějaké papíry. Pak jsme šli do čekárny do CARu a čekali na paní doktorku. Když jsem tam seděli, tak šel kolem ještě pan doktor Řežábek, který mi dělal ten odběr. Ptal se, jak mi je, jestli se mi nemotá hlava. Řekla jsem, že je mi dobře, že mě jen bolí břicho. Popřál mi štěstí a odešel. Pak si nás zavolala paní doktorka Jirsová do ordinace, kde byla i paní doktorka Dvořáková, embryoložka. 

Řekly nám, že se podařilo odsát 21 folikulů, z toho 6 vajíček bylo zralých a jedno, že by teoreticky ještě mohlo dozrát, takže by jich mohlo být 7. Spermie že jsou pomalejší, takže nechat je oplodnit samotné by nedoporučily. Takže jsme se společně dohodli, že si necháme vpíchnout spermie dovnitř vajíček (metoda ICSI). A druhý den si mám prý zavolat, jak to reaguje a jestli se podařilo oplodnění. Pak se nás ještě zeptaly, kolik embryí si budeme přát zavést. Řekli jsme, že jedno a paní doktorka říkala, že by nám to také doporučila. Pak už jsme mohli odejít a jeli jsme domů.

Celé odpoledne jsem proležela a prospala, byla jsem unavená a bolest břicha byla poměrně nepříjemná. Nic, co by se nedalo vydržet, ale bolelo to při každém pohybu, zejména při chůzi. Byla jsem ráda, že můžu ležet a spát...

pondělí 26. května 2014

Folikuly pěkně rostou

Dnes jsem šla do CAR k Apolináři na ultrazvuk. Doufala jsem, že už budou folikuly pěkně narostlé a že už žádné další injekce nebudou potřeba...

Byla jsem u paní doktorky, kterou jsem dosud ještě neviděla. Trochu mě překvapilo, že se mi ani nepředstavila. Ale byla moc milá, zatím všechny doktorky byly milé a hodné. Po ultrazvuku konstatovala, že to vypadá krásně a že největší folikuly mají 14-15 mm, že jich je asi 5-6 a potom, že tam mám spoustu dalších menších. Prý je ale potřeba, aby ty největší měli 19 mm a dorostly i ty menší. Takže mi dala na dnešek ještě 3 dávky Fostimonu. Zřejmě na to šli opravdu opatrně a raději přidávají, než aby došlo k hyperstimulačnímu syndromu. Jen z plánovaných 7 dnů píchání injekcí je nakonec 9 dnů. Ale to nevadí, už jsme v tom s manželem dost dobří a jde nám to lehce :-).

Dneska ale málem hrozilo, že si budu muset injekce připravit sama, že manžel nebude doma. Odmítla jsem s poslední injekcí zase podstupovat ten stres z toho, že to nezvládnu. Nakonec to dobře dopadlo, manžela jsem stihla doma, sice jsem si injekci musela píchnout o něco málo dříve než obvykle, ale aspoň to bylo bez nervů.

Na další ultrazvuk už nemusím, zítra si mám přesně v 19:45 píchnout Pregnyl, ten si už doma chladím v ledničce :-). Mám si dát dohromady 2 dávky, každá 5000 jednotek. A za 36 hodin od jeho aplikace by mělo dojít k ovulaci. Takže ve čtvrtek 29.5. v 7:00 ráno se mám dostavit na punkci vajíček. A manžel se mnou na odběr spermií. 

Dnes mi bylo celkem dobře, jen se mi ráno motala hlava. Během dopoledne to ale zase přešlo. Břicho mám jako nafukovací balonek a mám pocit, že musí každou chvíli prasknout. Jsem zvědavá, jak se budu cítit za 3 dny... 

neděle 25. května 2014

Dneska snad naposled

Od samého začátku mě samotné píchnutí injekce nijak zvlášť nebolelo, ani jsem neměla problém s odhodláním si tu injekci zabodnout do nohy. To mi šlo dobře. Nevím ale, jestli už po těch pěti injekcích mohly být ty svaly nějak podrážděné, ale od pátku mě to už celkem bolí. V pátek bolel i samotný vpich injekce, ale hlavně pak bolelo to, jak jsem si postupně do nohy vstřikovala celý ten obsah stříkačky. Včera mě na druhé noze nebolelo vpíchnutí, ale to vstřikování už zase ano.

Manžel mi připravuje 3 dávky Fostimonu
Já se chystám na píchání injekce

Píchám si injekci do stehna

Manžel mi pomalu vstřikuje Fostimon do nohy

Musím přiznat, že se dnes těším na poslední injekci. Tedy doufám, že bude poslední. Může se ale samozřejmě stát, že mi ještě přidají další. Osobně mám ale pocit, že by už nemuseli. Břicho mě bolí dostatečně, také se celkem viditelně zvětšilo, takže si říkám, že to tam musí být narostlé ažaž. Pokud tam mám 26 folikulů a každý má teď už třeba 10 mm, kam se mi tam vejde 26 cm navíc?

Návaly a nevolnost

Po zvýšené dávce Fostimonu se dostavila únava. Návaly horka jsem měla už v průběhu týdne u původního množství hormonů. Ráno jsem cítila, že se mi trochu motá hlava, asi jako když máte mírnou kocovinu. Když jsem se na to v pátek ptala paní doktorky, říkala, že to může také souviset s mým nízkým tlakem. Během dopoledne to ale vždycky přešlo. A unavená jsem nijak zvlášť nebyla, dokonce jsem byla v úterý a ve čtvrtek na HEATu a ve středu na cvičení Mojžíšové. Pro jistotu jsem ale rovnou vzdala nedělní HEAT maratón, kam jsem se těšila už měsíc dopředu. Za prvé to už takhle na konci stimulace nedoporučují lékaři, aby mi náhodou nepopraskaly folikuly a za druhé si myslím, že bych to zcela určitě už nezvládla.

V pátek večer jsem si píchla tu vyšší dávku a večer, když jsme s manželem vyrazili na procházku, jsem měla návaly a takový divný vnitřní třes. Klepaly se mi nohy, hlava se mi točila, měla jsem pocit, že mi strašně rychle tluče srdce, uvnitř mi bylo vedro a zvenku zima. A pak jsem usnula hned, jak jsem si lehla do postele. 

Včera ráno se mi hlava motala trochu víc než doposud, ale zase to celkem rychle přešlo. Dneska ráno je to zatím nejhorší. Hlava se mi nejen motá, ale také mě bolí. Už jsem se s tím ráno vzbudila. A mám pocit, že je mi trochu slabo a i divně od žaludku. Uvidíme, jak mi bude, až se třeba najím. Zatím se to ale nijak nelepší. Jestli to bude zítra ještě horší, jsem zvědavá, jak budu ráno vstávat do práce...

Ultrazvuk a zvýšení dávek

Chybějící lék jsem si u Apolináře vyzvedla ve čtvrtek, sestřička se sice trochu usmívala, nicméně říkala, že je to běžné, že nejsem sama, komu se lék povedlo znehodnotit. Tak jsem byla ráda. Bála jsem se, že takovou smolařku tam ještě neviděli :-). Takže ve čtvrtek jsem si tak mohla píchnout celou, pátou injekci.

V pátek 23.5. jsem byla na ultrazvuku, aby se vidělo, jak mi to tam "pěkně roste". Paní doktorka říkala, že to je v pořádku, že v jednom vaječníku mám 16 folikulů a v druhém 10. Ty největší už měřily 8-9 mm. A že si nemyslí, že bychom se měli bát hyperstimulačního syndromu a že potřebujeme, aby folikuly byly ještě větší. Tudíž mi zvýšila dávku Fostimonu a dali mi dalších 9 krabiček. Další 3 dny budeme tedy míchat hormony už ze 3 dávek. V pondělí mám jít znovu na ultrazvuk a podle paní doktorky už by to mohlo být "připravené" a další hormonální stimulace už by nemusela být potřeba. Takže jsem si to sama spočítala tak, že bych na punkci vajíček mohla jít zhruba ve středu.

Další injekce

Druhý den, tedy v pondělí, jsem už na to byla sama. Musela jsem si všechno připravit bez pomoci zdravotnice. Měla jsem napsané poznámky a myslela jsem si, že je postup jednoduchý. První dávku jsem zvládla celkem dobře, i když jsem měla celou dobu strach. U druhé dávky jsem ale udělala chybu... Natáhla jsem do stříkačky vodičku z první ampulky a vstříkla jsem ji do ampulky s práškem. Když jsem sundavala stříkačku z jehly, jehla byla zřejmě ponořená v té vodičce a díky podtlaku mi téměř všechno vystříklo jehlou ven. Najednou jsem nevěděla, co mám dělat, zůstala jsem sedět a plakala jsem...

Díky bohu, že byl doma manžel, který mě dokázal nejen uklidnit, ale dokázal mi to i namíchat z další dávky. Řekl mi, že nemám brečet, že se přece nic neděje, že to namícháme z další dávky a že zítra zavolám k Apolináři, aby mi prodali další lék. Bála jsem se, že mi ho třeba nedají nebo že si budu muset kvůli jedné ampulce koupit celou krabičku 10 léků. Manžel s klidem řekl: "No tak si je koupíš, no." A najednou mi došlo, že brečím úplně zbytečně, že je to prostě jedno...

Takže jsem byla manželovi vděčná, že dokázal zachovat klid a navíc jsem byla strašně ráda, že mi to dokázal celé připravit. Podal mi jen hotovou stříkačku s připraveným roztokem a já jsem si to "jenom" píchla.

Další dny už jsem se o přípravu sama ani nepokoušela, strachem se mi klepaly ruce. Poprosila jsem ho, aby si to zařídil tak, aby byl vždycky v tu správnou dobu doma a mohl mi s tím pomoci. Od té doby je to jeho parketa a já jsem šťastná, že se na tom takhle podílí a jak mu to nakonec ani zas tak nevadí. Nedívá se jen v tu chvíli, kdy si jehlu píchám do nohy a vytahuju z nohy. Jinak to celé zvládá báječně :-)! 

středa 21. května 2014

První injekce

A je to tady... v neděli 18.5. jsem si měla píchnout první injekci! Jeli jsme s manželem k naší známé, která je zdravotní sestřička, aby mi s tou první injekcí pomohla a naučila mě to. Zjistila jsem, že to nebude tak jednoduché, jak jsem si myslela... Navíc mi sestřička u Apolináře neřekla celkem dost důležitých informací. Zajímalo by mě, jak bych si s tím poradila, kdyby mi to nikdo nevysvětloval a měla bych jen instrukce od nich. To by bylo asi "veselé".

Mám si vždycky smíchat 2 dávky, takže to bylo dobré v tom, že ta naše známá připravovala jednu dávku a já jsem se to mohla učit podle ní na druhé dávce. Ona pracovala s jednou stříkačkou, s jednou jehlou a já s druhou. Nakonec se ten připravený roztok natáhne do třetí stříkačky a pomocí třetí jehly si to píchnu. To mi třeba u Apolináře neřekli a tak bych předpokládala, že to všechno klidně můžu smíchat jednou jehlou a jednou stříkačkou, maximálně pak vyměním jehlu, kterou si to píchnu, protože ta je menší než ta na míchání léků. Ale aby to všechno bylo zcela sterilní, správný postup je tenhle. Nebo také důležitá věc, že musíte pak vytlačit ze stříkačky všechen vzduch, aby v té jehle zbyla jen tekutina, kterou si máte píchnout. To znamená, že se jehla musí prostříknout tak, až se na její špičce objeví kapička. Dělá se to proto, abych si do sebe nepíchla vzduchovou bublinu. Údajně to může být nebezpečné. 

Takže když jsem pochopila postup přípravy toho, co si mám píchnout, přišlo na řadu samotné píchnutí. Domluvily jsme se, že si to rovnou píchnu sama, abych potom druhý den věděla, jak na to. Vyzkoušela jsem si to na pomeranči :-). Prý se to takhle zdravotní sestřičky učí. Vzala jsem si jinou jehlu a zkoušela si jí tedy zabodnout do pomeranče. Šlo to úplně hladce. A bylo mi řečeno, že do té nohy je to úplně stejné, že tam ta jehla takhle sama vklouzne... Bála jsem se spíš toho, že se třeba zastavím a jehlu zabodnu málo a pak jí tam budu muset zatlačit pomalu nebo něco takového. Ale řekla jsem si, že pokud tvrdí, že to je jako pomeranč, tak se prostě není čeho bát, protože na něm to vážně vypadalo jednoduše. 

Chytla jsem si tedy sval na stehnu a šla jsem na to... takže připravit... 3... 2... 1... teď... a bodla jsem! Hurááá, jehla tam byla celá, stejně jako v pomeranči :-). A vůbec to nebolelo! Opravdu ne. Byla jsem sama překvapená. Pomalu jsem si do nohy vstříkla tu tekutinu ze stříkačky, jehlu vytáhla a zalepila si tu kapičku krve, která vytekla ven. Ufff :-).

Manžel tam seděl a celou tu naši akci bedlivě sledoval. Myslela jsem, že se nebude moci dívat, protože takovéhle věci nemá rád. Ale zvládnul to a já jsem byla vážně ráda, že je u toho se mnou.

Byla jsem na sebe náležitě pyšná, jak jsem dobrá, že to mám za sebou a jak jednoduché to bylo. Vlastně to samotné píchnutí mi na na tom celém přišlo nejjednodušší. Horší je to s přípravou těch ampulek, toho jsem se bála. Ale pořád jsem byla přesvědčená, že to prostě sama zvládnu :-).

pondělí 19. května 2014

Injekce pod kůži či do svalu?

Na první ultrazvuk od píchnutí vstupní injekce jsem byla objednaná ve středu 14.5. Do té doby jsem si měla zařídit předoperační vyšetření u obvodní lékařky. V pondělí předtím jsem byla na odběrech a EKG, v úterý jsem šla k paní doktorce na další vyšetření a pro potvrzení, že jsem schopna celkové anestezie. Všechno proběhlo hladce. Do toho ultrazvuku jsem měla také ale i odmenstruovat, což se mi nepodařilo. Menstruace přišla také teprve až v pondělí. Opět jsem si musela dát několik dávek Algifenu na bolest, abych vydržela křeče v břiše. Měla jsem střídavě návaly horka a zimy. V úterý jsem musela dojít na to předoperační vyšetření, ale naštěstí už to nebylo tak hrozné jako v pondělí. To jsme celá já, že se mi to takhle pěkně vždycky sejde. Upřímně doufám, že tohle bylo naposled... alespoň na pár měsíců :-).

Ve středu jsem šla k Apolináři na ultrazvuk, opět k paní doktorce Jirsové. Manžel se mnou tentokrát bohužel jít nemohl. Menstruace nevadila, paní doktorka mi ultrazvuk stejně udělala. Potom jsme si spočítaly, že bych měla přestat menstruovat max. v sobotu a na základě toho rozhodla, že si injekce začnu píchat v neděli 18.5. Aby se stíhalo provést punkci vajíček do měsíce od té vstupní injekce. Dala mi vybrat, které injekci budu chtít. Buď existuje jedna "velká", která se píchne najednou a hormony se uvolňují postupně. A je tedy dražší. Nebo existuje 7 injekcí na 7 dní, které je potřeba píchat pravidelně každý den vždy ve stejnou dobu. Rozhodli jsme se s manželem už minule, že si raději vezmu těch 7, abych v sobě neměla sedminásobnou dávku hormonů najednou. Přece jen na ty hormony nikdy nereaguji nejlépe, tak ať to mám raději postupně.

Paní doktorka mi vše zapsala do "zeleného papíru", objednala mě na další ultrazvuk na pátek 23.5. a pak se uvidí, jestli doberu stejné dávky nebo mi je ještě na poslední 2 dny zvýší. Záleží, jak budu reagovat a jak se budou vyvíjet vajíčka. Pak mě poslala do pokladny zaplatit za injekce a potom jsem si je měla vyzvednout u sestřičky, která by mě měla i poučit, jak s injekcemi naložit.

Když jsem přišla k sestřičce, dala mi podepsat nějaké další papíry, asi o tom, že jsem byla poučena, to si nějak nemohu vybavit. Dala mi krabičku injekcí Fostimon. Ukázala mi je a řekla, že pokaždé musím smíchat 2 dávky. Já jsem se pak zeptala, jak si to smíchám a jak si to píchnu. Divila se, že si to chci píchat sama, ale říkala, že to je vlastně běžné, že mi jen musí dát tedy všechny věci k tomu potřebné, tzn. jehly, stříkačky atd. Dostala jsem toho plnou takovou jako by kosmetickou taštičku. Dala mi vybrat, jestli si to chci píchat pod kůži (do břicha) nebo do svalu (do zadku či stehna). Ptala jsem se, co je jednodušší a ona mi řekla, že je to jedno, ale že ze svalu se to lépe vstřebává. Tak jsem tedy zvolila sval, protože mi byla příjemnější představa, jak si píchám injekci do stehna než do břicha. No, jenomže to znamenalo, že mi přinesla větší jehly. Pak se mi to snažila vysvětlit, ale ukončila to tím, že by bylo dobré, kdyby mi to poprvé píchla nějaká zdravotní sestřička, doktorka nebo alespoň veterinářka, aby mi to prostě někdo ukázal.

Odcházela jsem tedy s hlavou plnou informací a instrukcí, litovala jsem, že tam se mnou nebyl manžel, protože by si to určitě všechno pamatoval lépe než já. Do teď jsem byla hrozně statečná a odhodlaná, že to všechno sama jednoduše zvládnu. Ale když jsem si to všechno pak doma rozložila, trochu mě to vyděsilo. Když jsem viděla všechny ty jehly a stříkačky, připadala jsem si jak feťák. A rozhodně mě přešel smích a odhodlání. Posuďte sami... :-)



neděle 18. května 2014

Proces IVF odstartován

V polovině dubna jsme tedy šli s manželem na konzultaci do CAR u Apolináře. Byli jsme u paní doktorky Jirsové, která byla moc milá a všechno se nám snažila vysvětlit. Do ničeho nás netlačila a nijak na nás nespěchala. Snažila se nám dát čas, abychom si všechno důkladně promysleli a přišli klidně znovu. Řekli jsme, že máme všechno rozmyšlené a že jsme připraveni. Doktorka mi udělala ultrazvuk a prošla si moje předešlé lékařské zprávy. Vzhledem k mým polycystickým vaječníkům stanovila, že bude lepší jít na to opatrněji a že by zvolila tzv. dlouhý protokol. Objednala mě na konec dubna na první, tzv. vstupní injekci.

Dostali jsme nějaké pětistránkové "povídání", které jsme si měli doma přečíst. Do ceníků všech možných úkonů nám zatrhala ty, které by se týkaly nás, podepsala a dala to k podpisu i mně. Zároveň odeslala do zdravotní pojišťovny žádanku o souhlas s IVF.

29. dubna jsem šla pouze k sestřičce, která mi píchla Diphereline. Je to injekce do zadku, není se tedy čeho bát. Touto injekcí začíná ten dlouhý protokol, má za úkol nějak zpomalit cyklus, aby mohli celý proces dál řízeně stimulovat. Sestřička mi zároveň dala další papíry, 2x k podpisu souhlas s celkovou anestezií, žádanku pro obvodního lékaře, kde jsem si měla nechat udělat předoperační vyšetření a hlavně tzv. zelený papír. V tomto zeleném papíře jsou všechny vaše důležité záznamy. Ať už to, jaké léky vám kdy byly podány, kdy máte přijít na jakou kontrolu či zákrok, ale také si tam s příchodem menstruace vyplníte kalendář na měsíc a všechno si pak do toho budete vyplňovat na konkrétní dny. Objednali mě za 14 dní na ultrazvuk a během té doby bych měla mít už odmenstruováno.

Času na přemýšlení moc nebylo. Ne, že bych si to chtěla nějak rozmýšlet, ale vlastně po té první konzultaci šlo všechno hrozně rychle. Najednou jsem v sobě měla tu první injekci a proces umělého oplodnění byl odstartován :-).

Jdeme do toho!

Po roce a půl jsme s manželem dospěli k rozhodnutí, že letos na jaře je ten správný čas, kdy tedy konečně zkusíme umělé oplodnění. Dohodli jsme se, že až přijedeme letos z hor, tak to začneme řešit. Což zhruba vyšlo na začátek dubna.

Rok a půl jsem se snažila dostat se do psychické pohody, abych na tohle všechno měla sílu. Až teď můžu konečně říct, že zvládám vídat těhotné ženy bez toho, aniž by se mi oči zalily slzami, zvládám mluvit s těhotnými o tom, jak jim je, i o jejich budoucích dětech, zvládám narozené děti v naší rodině a u kamarádů, dokážu si ta miminka pochovat a nebrečet u toho. Také zvládám nedělat si těhotenský test pokaždé, když se menstruace nedostaví 28. den, protože vím, že ji mám opravdu nepravidelnou a že 35. den je ještě čas. Nedělám si ovulační test bez toho, aniž by mě bolelo břicho (břicho bolelo pouze 2x a ovulaci jsem si opravdu naměřila pouze v listopadu a v únoru), protože bez toho vím, že žádná ovulace není. Nepřemýšlím nad tím, jestli si můžu dát alkohol, protože "co kdybych náhodou byla těhotná"? Jím a piju všechno, na co mám prostě zrovna chuť. Tímhle se opravdu nechci stresovat. Sportuju a cvičím Mojžíšovou. Jsem sama se sebou daleko vyrovnanější, spokojenější a cítím se daleko lépe, než před rokem.

Ano, jsem připravená zkusit umělé oplodnění...

Ploché nohy

V lednu mě začaly trochu bolet nohy. Vím, že mám nohy ploché a že nechodím asi zrovna nejlépe. Také mám vbočené palce. Ale celý život mi to nijak zvlášť nevadilo, akorát z balerínek mě vždycky bolely nohy. 

Tentokrát mi ale začaly dělat potíže právě ty klouby u palců na nohou. Snažila jsem se na to nemyslet a říkala jsem si, že to nic není a že to přejde. V únoru už jsem cítila bolest při každém kroku, klouby jsem měla oteklé a nemohla jsem si stoupnout na špičky ani udělat dřep. Vyrazila jsem tedy opět k paní doktorce Rindové do Arthrocentra. 

Paní doktorka mi řekla, že mám ploché nohy, že mám propadlou jak podélnou, tak příčnou klenbu na obou chodidlech a že by to chtělo ortopedické vložky dělané přímo na míru, podle otisku mé nohy. Napsala mi na ně recept a zároveň mi napsala rehabilitaci a doporučila nějaké cvičení na palce. Zároveň mi paní doktorka zkontrolovala kostrč a konstatovala, že se opět vrátila tam, kde byla původně. Když jsem se jí svěřila, že uvažuju o umělém oplodnění, doporučila mi před tím znovu provést mobilizaci kostrče.

Moje fyzioterapeutka mě na začátek naučila nohy zatejpovat, aby se mi alespoň ulevilo, než budu mít ty vložky do bot. Tejpy trochu pomohly, ale ne úplně.

Výroba vložek trvala asi 3 týdny. Když jsem si je vyzvedla, byl to hrozný nezvyk. Tlačilo to do chodidel, v botách se vůbec nedalo vydržet. Musela jsem si zvykat postupně. Například jsem v botách došla do práce (cca půl hodiny), tam jsem se přezula a potom jsem v nich šla zase domů.

Teď jsou to zhruba 3 měsíce a postupem času jsem si na vložky tak zvykla, že teď už si neumím představit chodit bez nich. Mám je udělané na míru do tenisek, takže chodím ve většině případů v nich. Vložky se dají přendat jen do podobných bot, takže vložky z tenisek těžko nacpete do balerínek nebo lodiček. Když si vezmu jiné boty bez vložek, už se bez nich cítím divně a vadí mi to. Už jsem si na ně tak zvykla, že v nich vydržím celý den a např. včera jsem v nich ušla 26 km a vůbec mi nevadily, naopak.

Vánoce na horách

Vánoce 2012 byly náročné. Chtěla jsem si je udělat po svém, nemuset se stresovat z toho, abych stihla všechny návštěvy a abych se všem zavděčila. Když jsem si ale dovolila "nabourat" rodinné tradice, bylo to špatně. Moje rodina se s tím těžko vyrovnávala a já byla ta černá ovce. A to jen proto, že jsem prostě chtěla jen opravdu klidné Vánoce, plné radosti a beze spěchu a stresu. Nikdo (kromě manžela samozřejmě) mě nechápal, já jsem se hroutila a nakonec to byly Vánoce plné pláče. 

Takže v tu chvíli jsem si řekla, že na Vánoce 2013 bude všechno jinak. Buď už budeme mít dítě a všechny tradice stejně vezmou za své, anebo prostě odjedeme pryč. Pryč od všeho. Původně jsme chtěli do tepla a k moři. Mně by to určitě pomohlo i zdravotně, během té dlouhé zimy se někde pořádně prohřát a koupat se v moři. Jenže jsme na to neměli, takže jsme nakonec zvolili hory. 

Tentokrát to bylo ale kompletní nabourání našich rodinných tradic a samozřejmě se to nesetkalo s úspěchem. Všichni to brali jako náš útěk, že se trháme od rodiny a nechceme být s nimi. Tak to myšlené určitě nebylo, ale já jsem prostě chtěla být pryč. Věděla jsem, že když tu zůstaneme, bude to zase stejné jako loni a já jsem si vážně chtěla Vánoce užít po svém a ničím se netrápit. Celý rok jsem na sobě tvrdě pracovala (po psychické stránce) a myslím, že se mi povedlo dát se relativně do pořádku. Chtěla jsem si to udržet a s nikým se hlavně nehádat.

Takže jsme odjeli do Rakouska a vánoční čas strávili po svém. Na Štědrý den jsme byli na běžkách, bylo krásně teplo a sluníčko, hrozně mě to bavilo. Večer jsme si dali dárky pod malým roztomilým stromečkem, kterým mě manžel překvapil a celé to bylo úžasně romantické, prostě takové jiné. Pro mě to byl jeden z nejhezčích Štědrých dnů. 

Zbytek dovolené jsme lyžovali, jezdili na výlety, chodili na procházky a samozřejmě jsme si zkoušeli udělat miminko. Ale hlavně jsme si užívali jeden druhého a toho, že jsme v klidu. Byla jsem spokojená a šťastná. Sice jsme se neohřáli na sluníčku, ale sauna byla také fajn :-).

Rodina se s tím nakonec také snad nějak vyrovnala, nebo to při nejmenším už nijak dál nekomentovala. Uvidíme, jak to všechno bude zase za rok...

Měření ovulace

Nikdy jsem si nemyslela, že je nutné si měřit ovulaci. Dokud jsem to řešila přes doktory, chodila jsem na ultrazvuk a pokaždé jsem podle něj věděla, jestli ovulaci mám nebo ne. Když jsem se rozhodla, že na to všechno přestanu myslet a od všeho si odpočinu, znamenalo to nemyslet na žádné termíny ani nepřemýšlet o tom, jestli mám nebo nemám ovulaci. 

Na jaře mi kamarádka svěřila, že si měřila každé ráno bazální teplotu po dobu asi 5 měsíců a na základě toho se jí nakonec podařilo otěhotnět. Řekla jsem si, že to sice asi nemá cenu, ale že to přece jen zkusím také. Spíše jen ze zvědavosti, abych zjistila, jestli vůbec ovulaci mám. Začala jsem v červu a skončila v prosinci. Ovšem v říjnu jsem od teploměru přešla na ovulační testy. Nebavilo mě každé ráno myslet na to, že si musím změřit teplotu než vůbec vstanu z postele. Po mobilizaci kostrče jsem doufala, že by se mohlo něco změnit a že bych mohla ovulaci třeba opravdu mít . Testy mi přišly jako mnohem jednodušší řešení. Tak jsem si je dělala zhruba od 10. dne cyklu do 20. dne. V říjnu se ovulace neprokázala.

19.11.2013
V listopadu jsem si ovulaci poprvé naměřila :-)! Začalo mě 15. DC bolet břicho, tak jsem si říkala, že by to mohlo být nadějné. V noci mě ale překvapila zimnice, teplota a ráno jsem se vzbudila s nějakou chřipkou. Břicho bolelo pořád a tak jsem si stejně udělala test. A ovulaci opravdu ukázal. Večer jsme tedy s manželem a mojí 39 stupňovou horečkou zkusili štěstí. Bohužel nám ale opět nepřálo.

Co se týče cvičení po mobilizaci kostrče, měla jsem po pozitivním ovulačním testu novou motivaci. Říkala jsem si, že to asi vážně zafungovalo. Vydržela jsem poctivě cvičit v podstatě do Vánoc. Pak jsem polevila. A jak jednou vypadnete z rytmu, už je těžké se do toho znovu dostat, takže jsem cvičila dejme tomu tak 3x týdně, možná ani to ne. Chodila jsem pravidelně každou středu na hromadné cvičení, to ano, potom 2x týdně na HEAT, ale doma jsem cvičila tak 2x v týdnu, když jsem se potřebovala protáhnout. Teď už vím, že to byla chyba, že jsem měla mít pevnější vůli a vydržet!

čtvrtek 15. května 2014

Mobilizace kostrče

V létě jsem šla na kontrolu k paní doktorce Rindové a ona mi doporučila tzv. mobilizaci kostrče. To znamená jednoduše řečeno narovnání kostrče. Představila jsem si samozřejmě hned nějakou šílenou operaci, ale tak to nebylo. Domluvily jsme se tedy, že mobilizaci podstoupím v září. 

Takový zákrok se musí uskutečnit mezi 7.-10. dnem cyklu, takže hned první den, kdy jsem začala menstruovat, jsem se k paní doktorce objednala. Sice jsem lehce věděla, do čeho jdu, ale absolutně jsem nevěděla, co od toho mám čekat... Zákrok se provádí přes konečník, při naprostém vědomí, bez jakéhokoliv umrtvení, pouze s čípkem na uvolnění svalů, který si vezmete hodinu předem. Nevím, co by bylo lepší. Jestli být uspaná či lokálně umrtvená nebo to všechno vnímat, ale za 3 minuty odejít jako by nic. Pravda je, že rozhodně znám příjemnější věci a teď už to vnímám s odstupem času, ale když se člověk správně uvolní a poslouchá, co mu radí doktorka, tak se to dá zvládnout. Trochu to pne, tahá, ale bolest to určitě není nijak nesnesitelná. Spíš je to nepříjemné, ale nijak zvlášť to nebolí. Jen trochu potom, když to přichází k sobě a uvědomíte si, že tam ta svalová vlákna máte trochu "omačkaná"...

Potom se doporučuje odejít buď pěšky nebo aby vás někdo odvezl autem a vy jste si mohly lehnout na zadní sedadlo, rozhodně se ale nesmí sedět. Doporučují min. 24 hodin, ale pokud to lze, tak 2 dny nesedět vůbec. Potom sedět na polštářku s dírou, aby se kostrč nemačkala. Hlavně nesedět na tvrdém. Na polštářku je důležité sedět hlavně v práci, pokud sedíte 8 hodin denně u počítače, jako já. No a hlavně cvičit. Vytrvale a pravidelně každý den cvičit Mojžíšovou...

Údajně by mobilizace kostrče mohla pomoci i na srovnání menstruačního cyklu, na sílu krvácení a bolestivost. Také může pomoci odstranit bolestivost při sexu, pokud na ní někdo trpí. Mně se cyklus nijak nezměnil a krvácení s křečemi se také nijak nezmírnilo. Bohužel.

středa 14. května 2014

Děsivá menstruace

(Komu by vadily popisované detaily krvácení, doporučuji tento článek nečíst!)

V červnu mě zaskočila taková menstruace, na jakou jsem nebyla připravená. Protože jsem měla nepravidelný cyklus, dalo se to očekávat prakticky kdykoliv. Zrovna jsme ale odlétali na dovolenou do Řecka a nebyla bych to já, kdyby všechno proběhlo bez problémů a já bych si třeba mohla dopřát dovolenou bez komplikací. Takže jsem pochopitelně den před odletem začala menstruovat a v den odletu mi od rána bylo špatně. Měla jsem pocit, že omdlím, dělaly se mi mžitky před očima a bylo mi divně slabo. Chvíli mi bylo horko, chvíli ale dokonce i zima (venku bylo asi 30 stupňů). 

Odpoledne jsme jeli na letiště, odbavili se a 2 hodiny jsme měli čekat, než půjdeme do letadla. Bylo takové vedro, že jsem si říkala, jak strašně se (všude) potím. Když jsem šla na záchod, krev byla také úplně všude. Tampón jsem si měnila, když jsme odjížděli z domova, mohla to být maximálně hodina. Byla jsem vyděšená, bylo mi na omdlení a nevěděla jsem, co si v té kabince počnu... Nebyla jsem na to připravená a už vůbec ne vybavená. Dokud se vám nic takového nestane, nenapadne vás s sebou nosit třeba vložku, když je běžně nepoužíváte. Psala jsem sms manželovi, co se stalo a že kdybych dlouho nešla, ať pro mě časem přijde :-). Teď se tomu směju, ale tehdy mi do smíchu nebylo. Vlastně jsem spíš brečela. Za chvíli jsem se trochu vzpamatovala, osušila, co se dalo, vyměnila tampón, nandala si několik vrstev toaletního papíru do kalhotek a šla za manželem. Ptal se, jestli pojedeme domů nebo do nemocnice, asi taky nevěděl, co se děje. Říkala jsem, že ne, že to bude dobré, že pojedeme k moři. Ale spíš jsem si to namlouvala, vůbec jsem nevěděla, co se děje a proč se to děje, ale prostě jsem chtěla na dovolenou. Vyrazili jsme na letišti do Billy nakoupit větší tampóny a velké vložky, ale kalhotky tam neprodávali. Nikde je neprodávali. Na celém letišti je nikde neměli. Protože byl ještě čas, zkusila jsem zavolat tátovi, který bydlí letišti nejblíž.  Poprosila jsem ho, jestli by mi nemohl někde koupit a dovézt kalhotky, že jsem měla malou "nehodu". Bylo mi trapně, ale nic moc jiného se nedalo vymyslet. Dopadlo to dobře, táta to stihl a já se tak mohla převléknout do sucha. Z cesty jsem měla ale celkem strach. Každou půl hodinu jsem chodila na záchod, abych měla všechno pod kontrolou. Nakonec se už žádná další nehoda nekonala.

V noci jsme asi ještě po hodinové cestě autobusem z letiště dorazili do hotelu. Pokoj byl naprosto příšerný, ale to je zase jiný příběh, který sem nepatří. Neměla jsem sílu cokoliv řešit, vyčerpáním, slabostí a únavou jsem padla do postele a rozhodla se všechno nechat na ráno.

Během dopoledne jsme s delegátkou vyjednali lepší pokoj, šli k moři a měli před sebou týden úžasné dovolené. Nakonec jsme si ji opravdu báječně užili.

Bohužel takovouhle menstruaci mám od té doby pravidelně každý cyklus. První dva dny mám neskutečně silné křeče a současně druhý den krvácím tak silně, že mi nestačí tampón s vložkou dohromady. Nejsem schopná normálně fungovat a neobjedu se bez Algifenu. Nejradši jsem, když mi to vyjde na víkend, protože můžu být v klidu doma. Když to vyjde na pracovní den, přicházím tak buď o dny dovolené nebo se do té práce musím nějak doplazit a snažit se to vydržet...

Ale aspoň díky té nemilé zkušenosti z letiště už vím, co se mi může stát a od té doby nosím pro všechny případy neustále v kabelce náhradní kalhotky. Nikdy nevíte, co vás může potkat :-).

pondělí 5. května 2014

Křivá kostrč a cvičení

Naše fyzioterapeutka Eva ze cvičení Mojžíšové mi nabídla, abych se u ní zastavila na vyšetření. Tak jsem se tam v prosinci objednala. Kompletně mě prohlédla a řekla mi, co všechno je špatně, jak špatně chodím, jak se hrbím, jak mám ploché nohy, jak křivou mám páteř, kostrč a já nevím, co ještě dalšího.

Objednala mě k paní doktorce, která se přímo zabývá těmito ženskými problémy z ortopedického hlediska. Také mě vyšetřila a všechno potvrdila. Napsala mi 8 rehabilitačních cvičení a já jsem začala jednou týdně chodit k Evě na pravidelné individuální hodiny. Ze začátku to bylo hodně náročné, ale časem už byly vidět malé pokroky. Chodila jsem tam od ledna do března a pak jsem měla pokračovat ve cvičení sama doma.

Mohu jen doporučit Arthrocentrum spol. s r.o., MUDr. Rindovou. Je strašně moc milá, hodná, usměvavá, ochotná vám vše vysvětlit a pokaždé jsem od ní odcházela s lepší náladou a s novou nadějí.

Nepodceňujte to a nenechte se obalamutit od lékařů, kteří vás rovnou pošlou na umělé oplodnění. Pokud vám budou tvrdit, že jste v pořádku, ale otěhotnět se vám dlouho nedaří jen z nějakého záhadného důvodu, zkuste zajít na ortopedii. Paní doktorka mi říkala, že tam měla paní, která za sebou měla 6 neúspěšných pokusů a teprve pak se dozvěděla o tom, že existuje nějaké takové cvičení a že by mohla mít nějaký fyziologický problém. Jestli jí to nakonec pomohlo, už nevím, ale minimálně je cvičení a rehabilitace to nejmenší, co můžete zkusit, než podstoupíte umělé oplodnění.

Já jsem nikdy s kostrčí problém neměla, snad jen pouze to, že jsem ji jako malá měla párkrát naraženou, asi jako každý. Záda mě bolí poměrně často, hlavně v oblasti kříže, jelikož jsem docela vysoká. Ale nikdy mě nenapadlo, že by tam mohl být nějaký problém. Kostrč byla moc zahnutá dovnitř a údajně to mohou způsobovat třeba ploché nohy. Když špatně chodím, svaly kolem pánevního dna a v oblasti kříže se tomu mohou přizpůsobit a údajně mohou kostrč špatně táhnout tam, kam by neměly. Navíc se mi zřejmě do pánevního dna ještě promítá stres. Znáte to, když se řekne, že někdo má "strachy sevřené půlky", tak to je právě ono. Ne strachy, ale stresem. Někomu se stahuje krk a má křeče od lopatek po ramena, já mám stažené pánevní dno. Takže rovnou dvě věci, které mohou ovlivnit správnou polohu kostrče. Ta potom může ovlivňovat vnitřní orgány, jako např. to, že děloha nemusí být dostatečně relaxovaná a prostě se v ní nic neuchytí, ať děláte cokoliv, třeba se (doslova) stavíte na hlavu.

Po absolvování rehabilitace jsme na konci března jeli na hory a opět jsme doufali, že si odpočineme a přijdeme na jiné myšlenky, stejně jako před rokem. Na horách se nám to sice podařilo, ale po návratu domů se to u mě zase trochu zhoršilo.

Na začátku dubna jsem začala chodit na další cvičení, na HEAT. Pokaždé jsem se tam pořádně odreagovala, propotila co se dalo a nabrala spoustu energie. Postupně jsem se i začala cítit fyzicky lépe a přestávala jsem být celkově unavená. Bavilo mě to a měla jsem se na co těšit. Nesměla jsem ale polevovat ve cvičení Mojžíšové, což vyžadovalo vážně pevnou vůli. Musím se přiznat, že jsem to trochu zanedbala, když jsem přestala chodit na individuální cvičení. Jak jsem nad sebou neměla kontrolu, moje vůle na to nestačila :-(. A raději jsem šla na HEAT, z kterého jsem měla daleko lepší pocit.


neděle 4. května 2014

Potřebujeme pauzu...

Co si budeme povídat, začalo nám to lézt pěkně na mozek... nebo spíše mně, manžel byl celkem nad věcí. Pořád samí doktoři, vyšetření a špatné zprávy. Pořád jsem musela hlídat nějaké termíny. Ať už termín menstruace (bude/nebude?), přemýšlet, kdy a jestli si mám dělat těhotenský test, od začátku cyklu hlídat termín, na kdy se objednat k doktorovi na folikulometrii, pak tam jít, případně jít znovu ještě jednou za pár dní, dál hlídat termín ovulace (tedy pokud jsem brala léky), správně načasovat pohlavní styk, občas hlídat termíny ještě dalších vyšetření a potom jsem už byla zase u toho těhotenského testu a menstruace. A tak to šlo pořád dokola každý měsíc a trvalo to cca rok a půl v téhle intenzitě. To člověku celkem sebere naději a hlavně spoustu síly a odhodlání. Pokud jsem se nechtěla úplně zbláznit, nemohla jsem dál čekat, až se to fakt stane a musela jsem rychle něco změnit!

Rozhodli jsme se s manželem, že si dáme chvíli pauzu a dáme se dohromady (tedy hlavně já). Doktory necháme nějaký čas být a já se budu soustředit hlavně sama na sebe, abych se vzpamatovala a dala se psychicky dohromady. Odjela jsem tehdy na dovolenou k moři... Řecko, teplo, koupání, plavání, skvělé jídlo a hodně sluníčka. Ležela jsem na pláži, nic jsem neřešila, nikam se nehonila a snažila jsem se přijít na jiné myšlenky. Manžel mi sice chyběl, ale o to víc jsem se na něj pak těšila. Hned potom jsme ještě jeli spolu na prodloužený wellness víkend a pokračovali jsme v odpočinku. Těch pár dní mi hrozně pomohlo.

Po návratu jsem se soustředila na sebe a na cvičení. Začala jsem pravidelně chodit každý týden na cvičení podle Mojžíšové a postupně jsem začínala zase žít normální život bez doktorů a myšlenek na jednu jedinou věc. Učila jsem se, jak si nelámat hlavu s tím, když se menstruace o 1 či 2 dny opozdí. Dokonce jsem si ani nedělala těhotenský test. To jsem považovala za velké vítězství nad sebou samou...


Cvičení podle Mojžíšové

Už ani nevím kdo, ale někdo mi tenkrát poradil, abych zkusila cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Začala jsem tedy zjišťovat, jaké jsou možnosti a kam se na takové cvičení dá chodit. Skupinových možností tohoto cvičení moc není (alespoň v Praze). Většinou se tím zabývají fyzioterapeutky a v rámci individuálních návštěv vás tyto cviky učí. Takové individuální hodiny ale mohou celkem lézt do peněz. 

Nakonec se mi podařilo najít Klub pohybu a krásy - Slunečnice, kde tohle cvičení mají skupinové. Cvičí se každou středu od 20:00, hodina stojí 150 Kč a cvičí s námi moc šikovná fyzioterapeutka Eva, která se nám individuálně věnuje. Mohu vřele doporučit.

Začala jsem tam chodit v září 2012 a chodím tam do teď (duben 2014). Cvičit ale pouze jednou za týden opravdu nestačí. Celou sestavu, kterou doporučuje paní Mojžíšová, je údajně potřeba cvičit pravidelně každý den. Začíná se s pěti opakováními u každého cviku a postupně se přidává, končí se až na 40 opakováních. Ke konci už je to tedy poměrně časově náročné. Chce to pevnou vůli a vytrvalost. Ale velmi důležité je, cvičení nebrat jako povinnost, ale jako něco, čím se krásně zrelaxujeteco a co vám udělá dobře.

S postupem času už existují i nové cviky, pokročilejší, zaměřené i na hluboké svalstvo, které paní Mojžíšová ve své sestavě zařazené neměla a které mohou být dobré právě na pánevní dno a s tím spojené oblasti. Tyto cviky se můžete naučit právě v klubu Slunečnice a pak si je cvičit doma.

Mohu doporučit i knihu od paní Mojžíšové, kde je celá sestava pěkně popsaná a podle které se dá cvičit doma. Myslím si, že tohle cvičení je to nejmenší, co můžete na podporu svého plánovaného těhotenství udělat. Ve srovnání s různými vyšetřeními a zákroky, na které vás posílají doktoři, je tohle opravdu příjemná činnost. Nechápu, proč nic takového nedoporučují třeba gynekologové, než vás rovnou začnou posílat na umělé oplodnění. Ano, přišli by o peníze, to bude zřejmě kámen úrazu. Ale pokud žena nemá prokázaný nějaký fyziologický problém (jako já), je v pořádku a přesto se jí nedaří otěhotnět, proč nezkusit tohle? Minimálně vám to neuškodí, spíš naopak. Posílíte si tím svaly pánevního dna a budete tak lépe připravené na porod ;-)

Inseminace

V červnu jsem zase nasadila Clostilbegyt, ovulaci jsem měla a dokonce vycházela na naše výročí svatby. Bylo by hezké, kdyby se nám to povedlo právě v tenhle den. Ale nepovedlo. V červenci jsme léčbu vynechali, jelikož v době, kdy bych měla ovulovat, byl manžel pryč a nemělo to tedy smysl. I tak jsem ale byla na ultrazvuku a opět se potvrdilo, že bez léků ovulaci nemám. V srpnu jsem brala hormony již pátý cyklus, což byla naše předposlední dávka. Rozhodli jsme se, že vyzkoušíme inseminaci.

Na ultrazvuku všechno vypadalo dobře, folikul byl správně narostlý, takže inseminaci mi paní doktorka načasovala na druhý den dopoledne. Manžel měl přijít ráno v půl 8 na odběr spermatu a já ve 12:00 na samotnou inseminaci. Měla jsem si s sebou vzít noční košilku a přezůvky. Tak jsem se trochu vyděsila, jestli si mě tam nechtějí nechat. Nechtěli, ale prý se zákrok provádí na sále, tak jsem musela být svlečená do košilky. Také jsem musela podepsat, že s inseminací souhlasím.

Ráno jsme tedy spolu šli k Apolináři, musela jsem jít s manželem. Odevzdal vzorek, také podepsal souhlas s inseminací a šli jsme pryč. Dopoledne jsem začala být lehce nervózní. Nebála jsem se toho zákroku, mělo to být bezbolestné. Jen jsem měla takový divný pocit z toho, že nemám jistotu, co mi tam vlastně zavedou... Trochu mě to děsilo. Co když se stane někde chyba?

V poledne jsem se do nemocnice opět vrátila, tentokrát už sama. Čekala jsem na chodbě před sálem, než mě zavolají. V kabince jsem se převlékla do košilky a šla na sál. Začala jsem být nervózní trochu víc. Bylo to poprvé, kdy jsem byla na operačním sále a nevěděla jsem, co mě tam čeká. Bylo tam zcela běžné gynekologické křeslo a spousta přístrojů kolem. Ty přístroje a různá světla se mě tentokrát naštěstí netýkaly. Paní doktorka mi sdělila výsledky manželova spermiogramu, tentokrát byl vůbec nejslabší. Říkala, že inseminaci by zopakovala tak maximálně ještě jednou a jinak by to potom směřovala na IVF. Že s tímhle množstvím spermií je pravděpodobnost velmi malá. Pak přišla paní laborantka, zeptala se mě na jméno, odešla a za pár vteřin se vrátila s manželovým spermatem. 

Proběhlo to stejně jako normální gynekologické vyšetření, přes zrcadla mi paní doktorka zavedla katetr, skoro nic jsem necítila a trvalo to asi tak půl minuty. Hned potom jsem mohla vstát a odejít. Přišlo mi to divné, nicméně jsem se tedy oblékla a odešla. 

Cestou jsem přemýšlela o tom, proč po mě třeba nikdo nechtěl občanku, jestli jsem to opravdu já. Co mi tam vstříkli jsem také nevěděla a hlavně jsem stejně neměla žádnou možnost, jak si to ověřit. Takže nezbývalo než jim důvěřovat a doufat, že se to povede...

Bohužel, těhotenský test byl i po inseminaci negativní...

Všichni kolem mají děti

Na jaře, když všechny těhotné začaly ukazovat svoje břicha, jsem začala mít trochu depku. Půl roku chození po doktorech, ládování hormonama, celkově už to bude skoro rok a pořád nic. Už jsem také chtěla hrdě ukazovat těhotenské břicho...

Horší ale bylo, když ty těhotné byly v mojí blízkosti, moje kamarádky a rodina. Když jsem byla na obědě s kamarádkou, která mi řekla, že čekají druhé miminko, byla jsem sama zaskočená svojí reakcí. Samozřejmě, že jsem z nich měla radost a hrozně jsem jim to přála, ale asi jsem v tu chvíli tu radost nedokázala dát dostatečně najevo, i když jsem se vážně snažila. Vlastně se mi ale chtělo jen brečet.

Pak jsem se svěřila manželovi, co se mi stalo a jak jsem byla vedle z toho, jak jsem reagovala. A on mi na to řekl, že i jemu je líto, když vidí nějakou těhotnou ženu nebo třeba nějaké děti na facebooku. No a to mě dorazilo úplně, protože něco takového bych od tvrďáka jako je on, absolutně nečekala. To už jsme na tom byli vážně špatně... a zřejmě oba.

Další zkouškou pro mě bylo, když porodila sestřenice. Hrozně jsem se bála, nedokázala jsem odhadnout svoji reakci dopředu. Na jednu stranu jsem malého chtěla hrozně vidět a na druhou stranu jsem se bála sama sebe. Zatím nikdo o našich problémech nevěděl, tak jsem nemohla čekat, že by mě pochopili. Ale hned po týdnu, co byli doma z porodnice, jsem jela na návštěvu. Musím říct, že jsem to zvládla, ale stálo mě to hodně sil. Když jsem ho držela v náruči, zase se mi chtělo brečet. Také jsem takového broučka chtěla mít. Sestřenici jsem se potom nakonec svěřila  s tím, že nemůžeme mít děti a byla jsem ráda, že si o tom s někým můžu promluvit. 

Úplně nejhůř jsem ale snášela rodinné sešlosti, kde se vždycky sejde 5 malých raubířů, všichni jsou z nich nadšení (aby ne, jsou skvělí :-)) a nás se pořád jen ptají, kdy už také budeme mít dítě, aby jich bylo ještě víc. A ideálně abychom si pořídili holčičku, když už máme v rodině 5 kluků. A vysvětlujte všem, že děláte co můžete, podstupujete různá vyšetření, ale prostě někde je problém... V té době jsem začala úplně ztrácet chuť se těch sešlostí účastnit, ale jak to vysvětlit mé rodině, už jsem nevěděla. Bála jsem se jejich reakcí a že by si to mohli brát nějak osobně :-(. Ale tak to vážně nebylo. Byl to můj problém a já jsem potřebovala čas, abych se s tím dokázala vyrovnat.

Vyšetření průchodnosti vejcovodů

Naštěstí jsem díky známým a kontaktům dostala šanci zkonzultovat svoji situaci s jedním panem profesorem od Apolináře. Za to budu do smrti vděčná! Potom, co jsem mu vše převyprávěla, mi řekl, že co se týče IVF centra, je jich u nás spousty a můžu si prý vybrat dle libosti, kam bych chtěla jít. Že většinou všude někoho zná a mohl by mi to tam domluvit. V těch soukromých, že se pochopitelně snaží z lidí vytahat co nejvíce peněz, zatímco u Apolináře v Centru asistované reprodukce (CAR) z toho prý nikdo nic nemá a není to jejich cílem. Souhlasila jsem tedy s Apolinářem a on mi tam rovnou domluvil schůzku, aby se tam na mě někdo podíval, vyšetřil mě a navrhl plán dalšího postupu. Podle něj laparoskopie nebyla potřeba a pokud by v CARu řekli, že ano, uměl by mi to na místě v tom samém termínu také domluvit. Apolinář by byl rozhodně lepší než Brandýs.

Za týden jsme tedy s manželem šli na konzultaci do CARu. Oba nás poslali na odběry krve, manžela na spermiogram, mně udělali ultrazvuk. Co se týče operace, říkali, že u nich zjišťují průchodnost vejcovodů i jiným způsobem, ambulantně, bez narkózy. Bohužel si nevzpomenu, jak se to vyšetření jmenovalo. Ale provádí se zavedením čehosi do dělohy a napouštěním nějakého plynu dovnitř, kdy poslouchají, zda prochází skrz vejcovody. Že tenhle způsob není sice stoprocentní, ale že může stačit. Pokud by se to ale nepovedlo, nakonec bych na tu laparoskopii stejně musela jít.

Na konci května jsem tedy šla na zmiňované vyšetření. Manžel jel se mnou, aby mě pak odvezl domů. Nejdříve mi udělali ultrazvuk, na ovulaci to bez léků zase nevypadalo. Pak přišlo na řadu samotné vyšetření vejcovodů. Doktorka mi zavedla nějakou kanylku, což byla taková větší kulička, odhadem tak 3 cm průměr. K ní napojila nějaké hadičky a napouštěla plyn, který poslouchala stetoskopem. Na poprvé nic neslyšela. Takže to musela upravit a zjistila, že děložní čípek není dobře prostupný či co, tak že mě do něj musela nějak lehce říznout. Bohužel bez jakéhokoliv umrtvení. Byla to příšerná bolest... ale zpětně mohu říct, že se to dalo vydržet. Nicméně pak znovu začala napouštět plyn a už to šlo dobře. Od toho říznutí to celé trvalo cca tak 3 minuty. Sice to byly sakra dlouhé 3 minuty, ale pořád lepší 3 minuty utrpení, než narkóza, 3 díry v břiše, ležení v nemocnici a rekonvalescence. Takhle jsem z ordinace odešla po cca 15 minutách a po svých. Tedy s malým zpestřením nakonec... Když paní doktorka skončila a já se zvedla, tak jsem omdlela. Včas jsem si stihla lehnout, sestřička mi dala vodu a začalo se mi hned dělat líp. Prý to tak vysoké ženy mají (já měřím 182 cm), asi nám tam toho plynu musejí napustit víc. Prý menší ženy většinou neomdlévají. Také se mě několikrát ptaly, jestli mě nebolí rameno, prý ten plyn jde do ramene. Tak rameno mě nebolelo tedy vůbec. Závěr z vyšetření byl ale pozitivní, vejcovody mám průchodné! Dohodli jsme se, že příští cyklus si zase vezmu Clostilbegyt (tentokrát 2.-6. den), a přijdu 10. den na ultrazvuk. Pokud budeme chtít, tak bychom pak mohli jít na inseminaci.

Co všechno musí žena vytrpět? Chlap se musí akorát vyrovnat s tím, že půjde párkrát do kabinky, aby odevzdal vzorek spermatu. Žádné hormony, žádné výkyvy nálady, žádná bolest, žádné operace... Tak je tohle spravedlivé?

První konzultace k IVF

V dubnu 2012 jsme šli společně s manželem na konzultaci k paní doktorce z ISCARE, která si s námi měla popovídat o možnostech IVF. Clostilbegyt jsem si tento cyklus nevzala, protože jsme nevěděli, co nás dále čeká a zda to není zbytečné. Dozvěděli jsme se, že 3 pokusy umělého oplodnění hradí pojišťovna, ale podle ní je lepší si připlatit za různé nadstandardní služby, takže co jsem tam stihla postřehnout, vyšlo by nás to stejně na dobrých 30 tisíc Kč. Připadala jsem si tam jak zákazník, na kterém potřebují hlavně hodně vydělat. A tenhle přístup mi zrovna moc sympatický nebyl.

Dále říkala, že je tu ještě jedna možnost, co bychom mohli vyzkoušet, než podstoupíme samotné IVF, a to je inseminace. Manžel odevzdá vzorek spermatu, oni ho zpracují a vstříknou mi ho nějakým katetrem hlouběji do dělohy. Provádí se to ambulantně, bezbolestně, rychle. To jsem v té době byla ochotná absolvovat. 

Pak ale řekla, že než se do toho pustíme, bylo by dobré vědět, jestli mám vůbec průchodné vejcovody. Prý se to dělá laparoskopií, takže zase hrozba operace. Zase strach. A opět mě zarazilo, jak je možné, že jsme došli až tak daleko, než někoho napadlo, že bych mohla mít nějaký další problém a proč ho sakra někdo předem nevyloučil. Podle mě mi tohle měli zjistit zase ještě předtím, než jsem začala brát ten Clostilbegyt. Paní doktorka mě odkázala zpět k mému gynekologovi, který by mi provedl tu laparoskopii (někde v Brandýse nad Labem). Tak jsme s manželem ještě ten den jeli k němu, abychom se domluvili. Termín jsem dostala na začátku května, tehdy to bylo za 14 dní. 

Jen co jsme vyšli z ordinace, začala jsem se třást a brečet, že na žádnou operaci nechci. Strašně jsem se bála. Po téhle operaci navíc ještě budu mít 3 díry v břiše. Manžel se bál se mnou, kdyby šlo o něj, nikdy by nic takového nepodstoupil. Ale oboum nám bylo jasné, že pokud je to nutné proto, abychom zjistili, jak jsou na tom moje vejcovody, budu to muset podstoupit :-(

Jsme připraveni na IVF?

Cítila jsem se opravu bezmocná. Potom, co jsme dostali výsledky spermiogramu, museli jsme se s tím každý vyrovnat po svém. Já jsem opět upadla do stavu beznaděje a potřebovala jsem manželovu oporu. On se s tím odešel vyrovnat do hospody. V tu dobu jsem na něj byla naštvaná, že mě nechal samotnou. Celá jsem se rozklepala, brečela jsem tak, že se to nedalo zastavit a měla jsem hrozný strach. Strach z toho, že nebudeme mít dítě. Vlastně i strach z toho, že bychom měli podstoupit umělé oplodnění. Mám strach z operací a z narkózy. A tohle je malá operace v narkóze. Bála jsem se tak, že jsem nakonec vyčerpáním usnula. 

Manželovi pomohlo, že se v hospodě svěřil kamarádovi, který ho kupodivu podpořil a řekl, že do toho máme jít. Čekala bych, že se mu vysměje, že už je starý a vážně chce dítě. Ale zřejmě si o tom povídali a usoudili, že mít dítě ze zkumavky je vlastně hrozně cool. Asi bylo dobře, že si o tom promluvil s někým jiným než se mnou. Do té doby jsme o tom vlastně nikomu neřekli. Nakonec jsem zpětně byla ráda, že do té hospody šel a že mu to pomohlo, protože pak už mi zase mohl být oporou. Za další 3 dny jsme se o tom začali znovu bavit a manžel najednou vypadal hrozně vyrovnaně. Řekl mi o tom rozhovoru v hospodě, o tom, jak si všechno nastudoval na internetu. Že už ví, že v tom není sám, že s tím má dneska problémy každý druhý chlap. Byl už tedy zase nad věcí a smířený s tím, že budeme muset na umělé oplodnění. Ale já jsem s tím tedy rozhodně smířená nebyla. Pořád tu byl ten hrozný strach... Možná později nebude jiná možnost, ale teď se na to vážně necítím.

Došlo i na chlapa

Po první ovulaci negativní těhotenský test. Další měsíc se opakovalo to samé. Ovulace proběhla, ale těhotenský test zase negativní. Třetí měsíc se lišil pouze tím, že jsme jeli na hory. Ovulace měla probíhat právě v tyto dny, což mohlo být dobré. Člověk je mimo, vypadne od zaběhlých stereotypů, přijde na jiné myšlenky, baví se, užívá si to. Bohužel ale těhotenský test zase nic neukázal a přišla menstruace.

Pan doktor se mě na další kontrole zeptal, jestli byl manžel na spermiogramu. Jak by asi mohl? Poslal ho tam snad někdo? Takže po 3 měsících, kdy do mě cpali hormony (které navíc způsobují rakovinu prsu) se teprve zamysleli nad tím, jestli náhodou nemůže být problém také v manželovi. Ano, dá se pochopit, že když u mě prokazatelně nefungují vaječníky a nemám ovulaci, předpokládají, že když mi ovulaci vyvolají, problém by mohl být vyřešen. Ale než k té léčbě přistoupí, mohli se přece ujistit, že na druhé straně je všechno v pořádku. Tenkrát mě to nenapadlo, teď už bych to věděla a žádost na vyšetření manžela bych si vyžádala předtím, než bych nějaké takové léky začala brát. Jenže byla jsem mladá, v tomhle směru absolutně nezkušená a z každé kontroly jsem odcházela v podstatě vyděšená. Tentokrát jsem tedy odcházela alespoň s žádankou do ISCARE na vyšetření manžela.

Díky bohu to manžel nesl statečně a s vyšetřením souhlasil. Musela jsem ho sice sama objednat a všechno tam domluvit, musela jsem tam s ním i jít. Nebojte, jsou tam připraveni na všechno a mají pochopení i pro to, když muž nechce jít do kabinky sám, ale chce vás tam mít s sebou. Pro výsledky jsem druhý den  samozřejmě musela také sama.

Výsledky nebyly nejlepší. Spermií bylo málo a byly líné :-(. Paní doktorka nám v podstatě rovnou doporučila umělé oplodnění (IVF). Když jsem to manželovi řekla a ukázala mu jeho výsledky, najednou se všechno změnilo. Dokud byl problém jen ve mě, bylo to v pořádku. Jak jsem již dříve psala, neviděl ve mě tu ženskou, která mu není schopná dát dítě. Byl nad věcí a to mi pomáhalo. Ale najednou, když byl problém i v něm, tak se s tím sám těžko vyrovnával. Já jsem ho uměla pochopit, já jsem si tím prošla před půl rokem. Ale on se s tím chtěl prát sám, nechtěl o tom dál mluvit, nechtěl, abych ho s tím otravovala. Mě samozřejmě tenhle jeho postoj hrozně mrzel a chtěla jsem o tom mluvit, chtěla jsem, aby mě objal a řekl, že to zvládneme, že to bude dobré. Ale místo toho šel do hospody a mě tu nechal samotnou se svými myšlenkami...

A tak jsem přemýšlela o tom, jak jsem se celou dobu bála, abych neotěhotněla, abych stihla dodělat školu a podobně. Zřejmě jsem zbytečně brala antikoncepci, přestože možná vůbec nebyla potřeba. Nebo je ten můj problém až důsledkem užívání antikoncepce? To nikdo neví. Doktor to zpětně zjistit nedokáže, příčinu se tedy asi nikdy nedozvím. Kdybych to tehdy bývala věděla, žádnou antikoncepci bych nebrala a kdybych náhodou otěhotněla, teď bych byla ráda, že mám dítě. Jenže to bych zase tenkrát nezjistila, že bych později to dítě mít nemohla...

První dobré zprávy

Po půl roce přišly první dobré zprávy. Léčba zabrala a já jsem konečně měla ovulaci. Mimochodem, asi poprvé v životě, jelikož mě tentokrát bolelo břicho asi 3 nebo 4 dny, zhruba stejně jako při menstruaci. To jsem ještě nevěděla, že to je běžné.

Když jsem přišla 14. DC na gynekologii a pan doktor mi dělal folikulometrii, ovulaci mi potvrdil :-)! Když jsem se ho ptala, jestli není něco špatně, protože mě už druhý den bolí břicho, uklidnil mě se slovy, že to je normální, že existuje malé procento žen, které o své ovulaci dobře vědí a může je bolet břicho a třeba i bradavky. Já mezi ně samozřejmě zase patřím. Každopádně to je prý ten správný okamžik, kdy máme mít s manželem sex. Toto tvrzení ještě podpořil tím, že mi sestřička píchne injekci Pregnyl a že za 36 hodin od té doby by měl prasknout folikul a v tu dobu je ideální mít sex. Takže nám to vyšlo zhruba na 2:00 hod. v noci. 

A teď trochu ironie: celé je to přece jednoduché, nařídíte si budíka, vzbudíte manžela (což je vyloženě sranda v tuhle hodinu) a chcete po něm sex. Navíc víte, že vás celkem dost bolí břicho a že si to náramně užijete. Vlastně na to nemáte vůbec náladu. Ale musíte, protože je to ten nejlepší čas. No a končí to tím, že se sice oba hrozně snažíte, manžel se nemůže dívat na to, jak trpíte bolestí, vy zas vidíte, jak se přemáhá, ale stejně to ani jeden z vás nechce. Takže to prostě nejde. Nakonec se pohádáte, manžel usne a vy do rána nespíte a přemýšlíte...

Takže důležité je zachovat chladnou hlavu, nehádat se a nehroutit se z toho, že v tu nejlepší dobu se to nepovedlo. Ale povedlo se to v klidu večer předtím nebo potom ráno. A to stačí, nemusí to být na minutu přesně :-)

Je čas na léčbu

Říkala jsem si, že mám vlastně štěstí, že se mnou pan doktor zabývá skoro od samého začátku, kdy jsem se rozhodla vysadit antikoncepci. Když tedy došel po půl roce sledování k závěru, že vůbec nemám ovulaci, zřejmě usoudil, že s takovým problémem není třeba čekat rok a marně to zkoušet. Bez ovulace prostě neotěhotním. 

Rozhodl se mi tedy ovulaci vyvolat hormonální léčbou. Napsal mi recept na Clostilbegyt, což byly tablety, které se užívaly myslím 5 dní (3.-7. DC). Jen tak mimochodem pan doktor zmínil, že by se tyto léky neměly užívat víckrát než 6x, protože po půl roce už se zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu. Jistě, samozřejmě... to se vám do takové léčby hned chce mnohem víc!

Nicméně jsme se s manželem rozhodli, že tu léčbu zkusím. A tak jsem tedy po Vánocích 2011 začala tabletky užívat. Když jsem se hned druhý den ráno vzbudila, měla jsem pocit, že mám pořádnou kocovinu. Večer předtím jsem ale neměla žádný alkohol, ani sklenku vína k večeři, prostě nic. Tak jsem usoudila, že to musí být z těch léků. Volala jsem tedy na gynekologii a pan doktor mi to potvrdil s tím, že je tento lék většinou dobře snášen. Zřejmě patřím zase do nějakého mála počtu procent žen, které to mají "jinak". Řekl, ať zkusím vydržet a že když se to nezlepší, mám přijít. Naštěstí ta kocovina trvala každé ráno jen zhruba hodinu, takže se to dalo přežít.

Jsem nepolodná?

Během půl roku se ovulaci bohužel vysledovat nepodařilo. Ani jednou. Pan doktor konstatoval, že mám zřejmě polycystické vaječníky. Ovšem co to znamená, mi už nevysvětlil. Podstatné sdělení pro mě tenkrát bylo to, že nemám ovulaci...

Tak, jako se těžko vyrovnává chlap s tím, že má málo nekvalitních spermií, tak stejně tak těžko jsem se já vyrovnávala s tím, že nemám ovulaci. Jsem neplodná... nebudu schopná porodit manželovi dítě :-(

V podstatě jsem se tím trápila celý ten půl rok, kdy jsem si říkala, v čem je sakra problém? To jsem ale ještě nevěděla, že v tomhle případě půl rok neznamená vůbec nic! Doktoři se tím vůbec nezabývají, dokud se nesnažíte otěhotnět minimálně rok. Pak jsou teprve ochotni přistoupit k nějakým vyšetřením. Takže určitě nevěšte hlavu, pokud se vám půl roku nedaří otěhotnět...

Nejhorší na tom všem je, když se vás všichni kolem ptají: "Tak co, kdy už budete mít to dítě?" A vy víte, že máte "problém", ale prostě o tom nechcete mluvit. Těžko se vám přiznává, že jste "ženská k ničemu". Chlapi to tak ale vůbec neberou, vůbec vás tak nevidí. Pravděpodobně by vás tak neviděla ani vaše rodina a kamarádi. Ten pocit je jen ve vaší hlavě a vy se s tím musíte poprat. Těžko vám ale někdo pomůže nebo poradí, když se s tím "problémem" nesvěříte. Takže ze všech stran uslyšíte pravděpodobně jen "hlavně na to nemysli a nestresuj se tím, jste mladí, máte čas... a ono to přijde samo". Jo, to jsou rady, které vážně v tuhle chvíli potřebujete slyšet... :-(

Jsme připraveni být rodiče!

Po roce, v květnu 2011 jsem vysadila antikoncepci a v červnu na dovolené v Beskydech jsme se s manželem rozhodli, že budeme mít miminko. On už také "dospěl" a vyrovnal se s tím, že je tu šance, že budeme rodiče a že se nám může život zcela změnit. Ano, jsme připraveni... :-)
Když jsme ve Frenštátě pod Radhoštěm navštívili místní radnici, paní průvodkyně nám u sochy Radegasta řekla o pověře, že když si budoucí otec sáhne na Radegasta, narodí se mu syn. Takže jasně, budeme mít syna. To, že jsem ještě těhotná nebyla, je jen malý detail... už jsem ale klidně mohla být :-)

Byla jsem domluvená se svým gynekologem, že čtvrt roku potom, co vysadím antikoncepci, mám přijít na kontrolu - ideálně 14. den cyklu, aby mi mohl udělat folikulometrii. Vyšetřil mě a zjistil, že to zatím na ovulaci nevypadá, že vaječníky se (jak pan doktor říká) flákají. Pozval mě na další kontrolu za 3 dny, jestli se ovulace jen neopozdila. Bohužel ne. Ale říkal, že to může být ještě dozvukem z antikoncepce a že se není čeho bát, že ne všechny ženy ovulují pravidelně každý cyklus.

Mám tedy přijít na kontrolu znovu za měsíc. A tak nastává koloběh, kdy chodím na kontrolu každý měsíc, většinou 2x-3x, protože je třeba vysledovat, v který den mám ovulaci.

V říjnu vyrážíme na prodloužený víkend do Krkonoš. Podle pana doktora to vypadá, že bych mohla v tuto dobu mít ovulaci. Takže ideální příležitost. Relaxace v místním wellness centru, turistika, příroda, romantika. Ale zase nic...

Jak to všechno začalo...

Kdyby to bylo takhle lehké, byl by život mnohem jednodušší. Spousta žen to takhle určitě má. Ale pak jsou tady takové jako já, které to mají trochu... "jinak". Tohle prostě nenaplánujete.

Já jsem si to tehdy ale takhle naplánovala. Práci jsem našla ještě dříve než jsem začala chodit na vysokou (2005) a po dobu studia jsem zvládala obojí dohromady. Našla jsem toho pravého muže (2006), kterého jsem si vzala (2009). Rok po svatbě jsem dokončila školu (2010) a kdyby bylo po mém, měla bych dítě rovnou. Ale dohodli jsme se s manželem, že si chvíli odpočinu, společně si ještě užijeme pár výletů a dovolených a pak se uvidí...

Všechno se zdálo jasné a jednoduché. Máme se rádi a jsme šťastní. Tak proč nebýt ještě šťastnější jako kompletní rodina?